Przejdź do treści
Strona główna » Dom » Płytki podłogowe lastryko we wnętrzach: modny materiał. Jakie ma zalety i zastosowanie?

Płytki podłogowe lastryko we wnętrzach: modny materiał. Jakie ma zalety i zastosowanie?

płytki podłogowe lastryko

Rodzaje wykorzystywanych materiałów do ozdabiania wnętrz, zmieniają się cyklicznie na przestrzeni lat. W starożytności, szczytem przepychu, było posiadanie wnętrza wykończonego złotem, srebrem i marmurem. Obecnie, gdybyśmy spotkali dom, w którym właśnie tego rodzaju podejście zostało zaadaptowane, z pewnością uderzyłoby to nas w najgorszym przypadku swoim kiczem, a w najlepszym nadmierną obfitością. Współcześnie o wiele więcej uwagi, przykłada się do takich aspektów wystroju wnętrz jak minimalizm, funkcjonalność jak i zarazem oryginalność i niezawodność.

Wielu właścicieli domów, decyduje się w rezultacie na wykończenia szklane, drewniane lub też ceramiczne. Bardzo dużo zależy tutaj od osobistych preferencji właściciela domu, bo nie ma właściwie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest najlepszym materiałem wykończeniowym. Ze względu na to, dekoratorzy wnętrz mają spore pole do popisu i mogą prezentować swoje twórcze idee, używając do ich realizacji najbardziej wymyślnych materiałów i zestawień, które powodują, że powstają jedyne w swoim rodzaju wystroje.

Renesans płytek podłogowych lastryko

Ostatnimi czasy, powraca jednak moda na jeden, szczególny materiał wykończeniowy, który swój bum przeżywał dawno temu, w latach sześćdziesiątych. Mowa tutaj o tak zwanym lastryko. Dawniej, kojarzył się on z wykończeniami na powierzchni zewnętrznej nagrobków, chodnikach, wjazdach do posesji czy schodach. Wypiętrzający się trend, wskazuje jednak na całkowicie alternatywne podejście do materiału, powstałego w wyniku syntezy wody, białego cementu oraz grysu. Mam tutaj na myśli kapitalny hit tego sezonu: płytki podłogowe lastryko. Z racji tego, że niedużo domów jest obecnie zaopatrzonych w płytki podłogowe lastryko w swoim wnętrzu, warto zastanowić się nad tym, czy nie warto by było być tą wyjątkową osobą, która poczyni pierwszy krok, ku modernizacji wizualnej swojego domostwa. Tego rodzaju zabieg, niewątpliwie sprawi, że wnętrze pomieszczenia, na którego podłodze zostały zastosowane płytki podłogowe lastryko, wniesie swój poziom wykwintności w zupełnie inny wymiar. Przy zastosowaniu w łazience kabiny prysznicowej szklanej, wygląd płytek podłogowych lastryko uwypukli się w stopniu znaczącym.

Co jeszcze oferuje nam płytki podłogowe lastryko?

Poza niesamowicie ciekawym wyglądem płytki podłogowe lastryko odznaczają się również wieloma zaletami pod kątem konstrukcyjnym i materiałowym. Wśród wymienionych aspektów, należy zwrócić uwagę na takie właściwości płytki podłogowe lastryko jak: odporność na ścieranie, nawet w warunkach dużego obciążenia grawitacyjnego i wysokiego współczynnika tarcia powierzchni stykającej się z polem płytki, łatwość w zmywaniu nawet najtrudniejszych zabrudzeń zazwyczaj przy użyciu samej wody.

Oprócz plusów zaprezentowanych zarówno dla wykorzystania płytek pod dachem jak i na zewnątrz, istnieje jedna główna zaleta, przemawiająca za użyciem wspomnianego materiału na dworze. Mam tutaj na myśli jedyne w swoim rodzaju, właściwości antypoślizgowe materiału, jakim jest lastryko. Dzięki niesamowitym możliwościom, zastosowanie płytek lastryko jako chodnika na podjeździe, minimalizuje ryzyko upadku nawet w najbardziej mokry dzień jesieni. Zdecydowanie, jest to argument, który przekonałby mnie do wykorzystania płytek na swoim podjeździe, który ma tendencje do zbierania dużej ilości wilgoci. Aby dowiedzieć się więcej na temat sposobów zastosowania lastryko jakie możesz wykorzystać w swoim domu.

Płytki podłogowe lastryko – inne zastosowanie

Opisując zastosowanie materiału, który przeżywa swoje odrodzenie, skupiliśmy się głównie na wykorzystaniu go jako materiału do pokrycia podłogi. Kto nam jednak zabroni wykorzystać lastryko, do wyłożenia ścian w łazience albo na powierzchni zewnętrznej ścianek tarasu? Absolutnie nikt. Z tego względu, warto uruchomić najsilniejsze zwoje swojej wyobraźni i zastanowić się, które z miejsc w Twoim domu, byłoby najlepiej predystynowane do tego, żeby zostać wyłożonymi przy pomocy wyjątkowego materiału wykończeniowego, jakim są płytki podłogowe lastryko. Jeżeli szukasz inspiracji co do tego, jak można wykorzystać wspomniany materiał, warto zajrzeć na stronę grafiki google, która opiewa w różnego rodzaju pomysły ludzi, którzy zdecydowali wnieść dekorację wnętrz swoich domów na zupełnie inny poziom, właśnie przy użyciu materiału przeżywającego swój renesans – lastryko.

Podsumowanie

Dlaczego trend na nowo pojawił się w katalogach projektantów wnętrz? Jak powszechnie wiadomo, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z modą w odniesieniu do ubrań, wystrojów domu czy gatunków muzycznych, pewne zmiany zachodzą cyklicznie. Spójrzmy na chodzenie w jeansach typu: dzwony. Wspomniany styl był bardzo popularny w latach siedemdziesiątych aczkolwiek od początku lat dziewięćdziesiątych, średnica nogawek stopniowa się zmniejsza, dochodząc w ostatnich czasach do wartości krytycznej. Osoby interesujące się bardziej modą, mogą zauważyć, że dzwony zaczynają wracać i coraz więcej osób je ubiera. Dokładnie to samo dzieje się obecnie z płytkami lastryko. Nie czekaj więc ani chwili dłużej i w duchu mody, zaopatrz swój dom w piękne i stylowe płytki podłogowe lastryko już dziś!

Dowiedz się więcej na temat nowoczesnych lamp włoskich do wykorzystania w łazience.

1 komentarz do “Płytki podłogowe lastryko we wnętrzach: modny materiał. Jakie ma zalety i zastosowanie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *