Przejdź do treści
Strona główna » Budownictwo » Na czym polega iniekcja niskociśnieniowa?

Na czym polega iniekcja niskociśnieniowa?

Iniekcja niskociśnieniowa ścian i gruntu

Iniekcja niskociśnieniowa to metoda, która znajduje zastosowanie przy wykonywaniu izolacji. Technologia ta zalecana jest w przypadku zawilgocenia ścian fundamentowych, kiedy zwykła izolacja pionowa okazuje się niewystarczająca. Iniekcja niskociśnieniowa polega na wykonaniu jednego lub kilku rzędów otworów na określonej wysokości, a następnie ciśnieniowej aplikacji materiału krzemianowego do każdego z nich. Po wypełnieniu takim preparatem otwory są odpowiednio zaślepiane.

Izolacja pozioma

Jednym z podstawowych etapów renowacji obiektów budowlanych jest odtwarzanie izolacji poziomej, która spełnia funkcję wodochronną. Jej obecność zabezpiecza przed kapilarnym transportowaniem wilgoci oraz soli budowlanych w sferę znajdującą się powyżej izolacji. Brak odpowiedniej izolacji poziomej powoduje m.in.

  • wykwity solne,
  • rozwój grzybów i pleśni,
  • wzrost współczynnika przenikania ciepła,
  • degradację muru.

Do typowych objawów przenikania wilgoci przez ściany zaliczyć można także plamy, zawilgocenie oraz puchnące tynki. Zjawiska te występują na wielu budynkach – nie tylko tych kilkudziesięcioletnich, ale również stosunkowo nowych.

Iniekcja niskociśnieniowa

Iniekcja niskociśnieniowa pozioma metodą krystaliczną jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych sposobów osuszania ścian. Technologia ta pozwala na łatwe wykonanie przeciwwilgociowej izolacji poziomej, bez konieczności naruszania murów zewnętrznych. Iniekcja niskociśnieniowa ścian jest metodą bardzo nowoczesną, która posiada wiele zalet. Do korzyści związanych z jej zastosowaniem zaliczyć można łatwość w stosowaniu, ekologiczność oraz wyjątkowo atrakcyjną cenę. Zawilgocone ściany mają ograniczoną izolacyjność termiczną, przez co szybko się wychładzają i podnoszą zapotrzebowanie budynku na ciepło. Iniekcja niskociśnieniowa ścian może skutecznie zapobiec występowaniu tego zjawiska.

Zastosowanie iniekcji niskociśnieniowej gruntu

Iniekcja niskociśnieniowa znajduje zastosowanie również w uszczelnianiu i stabilizacji gruntu, powalając na jego wzmocnienie oraz zapobiegając osuwaniu się podłoża. Metoda ta zmniejsza ryzyko awarii budowlanych, a tym samym podnosi bezpieczeństwo eksploatacji obiektu i przywraca mu funkcjonalność. Iniekcja niskociśnieniowa gruntu może być stosowana nawet w środowiskach o znacznym zawodnieniu, pozwalając na szybkie uzyskanie pożądanej wytrzymałości. Technologia ta sprawdza się w miejscach o ograniczonym dostępie, w których nie jest możliwe zastosowanie ciężkiego sprzętu budowlanego – np. przy umacnianiu wykopów i skarp.

Dowiedz się więcej jak zrobić dach zielony oraz jak stosować płyty wartstwowe ścienne.

1 komentarz do “Na czym polega iniekcja niskociśnieniowa?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *