Przejdź do treści
Strona główna » Dom » Czemu automatyka bramowa jest chętnie wybierana?

Czemu automatyka bramowa jest chętnie wybierana?

automatyka bramowa

Ciągły postęp techniczny i rozwój nauki w ostatnich latach sprawił, że społeczeństwo przyzwyczaiło się do wygody i komfortu, które zapewnia mu powszechny dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych w wielu dziedzinach życia codziennego. Coraz częściej montowane są w domach różne czujniki i detektory zwiększające komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Automatyka bramowa to także temat, który budzi rosnące zainteresowanie i jest jednym z elementów tzw. inteligentnego domu – http://www.bram-serwis.pl/pl/blog/120-inteligentny-dom-caly-dom-w-jednej-aplikacji

Czemu automatyka bramowa zawdzięcza tak dużą popularność?

Jak wiadomo, zadaniem tego typu instalacji jest zapewnienie użytkownikowi wygodnego korzystania z różnego rodzaju bram wjazdowych, które otworzą się i zamkną automatycznie. Zatem automatyka bramowa zapewnia niebywały komfort, zwalnia bowiem osobę wjeżdżającą lub wyjeżdżającą z posesji z wysiadania z samochodu czy wychodzenia z domu, w celu otwarcia bramy. Chyba każdy doceniłby ten luksus zwłaszcza wtedy, gdy pada deszcz, śnieg lub wieje zimny wiatr. Niemniej ważne jest bezpieczeństwo, które zapewnia automatyka do bram.

Jeszcze innym czynnikiem, który również przyczynia się do wzrostu popularności tego typu inteligentnych zabezpieczeń domu, jest dający się zaobserwować ostatnio znaczny spadek cen tych urządzeń. Dlatego też napędy instaluje się coraz częściej nie tylko do bram wjazdowych, ale także do wszystkich rodzajów bram garażowych.

Automatyka a rodzaje bram wjazdowych

Bramy przesuwne – instalacje do bram przesuwnych składają się z trzech głównych elementów:

  • sinika zasilanego najczęściej napięciem zmiennym,
  • przekładni ślimakowej, należącej do urządzeń samoblokujących (nie można ręcznie przesunąć bramy bez odblokowania silnika),
  • i modułu sterującego, składającego się z nadajnika (pilota) i odbiornika radiowego. Jego zadaniem jest otwieranie i zamykanie bram. Dodatkowo jednak może on być wyposażony w szereg innych funkcji, takich jak funkcja furtki (częściowe otwarcie bramy dla przechodzącego człowieka), podłączenie urządzeń bezpieczeństwa, automatyczne zamykanie czy zliczanie ilości cykli (ułatwiające określenie terminów przeglądów i konserwacji).

Bramy skrzydłowe – instalacje do bram skrzydłowych są bardzo zróżnicowane w zależności od mocy siłowników, czy intensywności ich pracy. Wyróżnia się trzy główne typy napędów, a są to:

  • siłowniki śrubowe, cieszące się dużą popularnością, ze względu na niską cenę przy jednoczesnej dużej sile pociągowej;
  • siłowniki z ramieniem łamanym z możliwością montażu na szerokich słupkach;
  • siłowniki podziemne – najdroższe rozwiązanie, które jednak wspaniale współpracują z najcięższymi i największymi bramami. Ich dodatkową zaletą jest to, że praktycznie są niezauważalne. Wady natomiast to utrudniony montaż oraz możliwe awarie w okresach zimowych.

Jeżeli chodzi o dodatkowe funkcje automatyki do bram skrzydłowych, należy przyznać, że jest ich o wiele więcej aniżeli w przypadku bram przesuwnych. A są to:

  • funkcja opóźnienia otwierania drugiego skrzydła,
  • wyłączniki krańcowe (zabezpieczające przed zbyt szerokim otwarciem się bramy),
  • wyjście na elektrozaczep (w pozycji zamkniętej elektrozaczep blokuje bramę),
  • funkcja spowalniania przy końcach (łagodne domykanie skrzydeł bramy).

Porady końcowe związane z rodzajem bramy wjazdowej

Bardzo ważne jest, aby automatyka bramowa była perfekcyjnie dostosowana do modelu bramy, w przeciwnym bowiem razie można spodziewać się częstych awarii lub chociażby niedomykania się bramy czy niestabilności jej pracy. Dlatego też zakup odpowiedniego systemu otwierania bramy najlepiej skonsultować z fachowcem, który pomoże dobrać mechanizm do rodzaju bramy garażowej Koszalin.

W przypadku bram skrzydłowych warto znać np. długość skrzydła, która zwykle przekłada się bezpośrednio na jego wagę oraz zmierzyć szerokość słupka, na którym montowany będzie siłownik.

Brama na lata? Czytaj więcej na temat bram garażowych i jej czyszczenia oraz jak sprawdzają się elektroniczne zamki hotelowe.

1 komentarz do “Czemu automatyka bramowa jest chętnie wybierana?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *