Przejdź do treści
Strona główna » Zdrowie » Zaćma oka – ranking operacji za granicą – pomoc w wyborze miejsca leczenia

Zaćma oka – ranking operacji za granicą – pomoc w wyborze miejsca leczenia

Zaćma oka

Zaćma oka należy do jednych z częstszych dolegliwości wśród osób w podeszłym wieku i obarczonych powszechnie występującymi czynnikami ryzyka: cukrzycą, stosowaniem glikokortykosteroidów, chorobami metabolicznymi. Zmętnienie soczewki może być również powikłaniem uszkodzenia oka w wyniku urazu lub toczących się procesów zapalnych w obrębie przedniego odcinka gałki ocznej. Warto sobie zdawać sprawę poważnego charakteru tego schorzenia i dowiedzieć się, gdzie można uzyskać fachową pomoc. Możecie otrzymać pomoc w Polsce lub za granicą – http://alfavision-zacma.pl/operacja-zacmy-za-granica-czy-w-polsce/. Sprawdźcie, gdzie lepiej się leczyć.

Zaćma oka – jak to wygląda w Polsce i zagranicą?

Problemem nie stricte medycznym, co raczej ubezpieczeniowym i związanym z szeroko rozumianym zdrowiem publicznym, jest okres oczekiwania na operację zaćmy w polskich ośrodkach okulistycznych. Analizy jednoznacznie pokazują, że na zabieg taki trzeba oczekiwać w Polsce co najmniej 2 lata, co nie jest korzystną perspektywą i stanowić może bardzo poważne ograniczenie funkcjonowania dla osób z zaawansowaną zaćmą oka. Za niezwykle istotną należy także uznać kwalifikację do leczenia operacyjnego, która przewiduje zabieg jedynie w sytuacji, gdy komfort pacjenta zostaje znacząco obniżony lub też dochodzi do całkowitego zmętnienia soczewki w wyniku dojrzałej zaćmy. Pytanie więc leży w tym, czy istnieje możliwość jednoczesnego szybkiego leczenia zaćmy i czy trzeba koniecznie za to płacić?

Operację zaćmy można wykonać w nawet w przeciągu miesiąca. Wszystko w ramach ubezpieczenia NFZ!
Porady jak to zrobić i w jaki sposób nie płacić za leczenie są opisane w części dotyczącej leczenia zaćmy.

Czym jest zaćma oka?

Zaćma oka należy do jednych z najczęstszych schorzeń w populacji osób dorosłych. Jest to schorzenie związane z degeneracją soczewki, zmianą stosunków morfologicznych w jej obrębie oraz włóknieniem torebki, która jest naturalnym miejscem ulokowania soczewki w przednim odcinku gałki ocznej. Soczewka może włóknieć i mętnieć w części centralnej albo obwodowej (zaćma korowa, korowo-jądrowa), zmętnieniu może ulec także wspomniana uprzednio torebka soczewki.

Do podstawowych dolegliwości związanych z zaćmą należy zamglenie widzenia, ograniczenie pola widzenia oraz wiele następczych powikłań, które są bezpośrednio związane ze zmianą stosunków anatomicznych w obrębie przedniej części gałki ocznej.

Jakie są przyczyny zaćmy oka?

Jest ich bardzo wiele i są niespecyficzne. Do typowych przyczyn występowania zaćmy oka należy zaliczyć:

  • wiek powyżej 60 roku życia,
  • operacje gałki ocznej, urazy,
  • procesy zapalne w obrębie gałki ocznej,
  • cukrzycę,
  • nadużywanie niektórych leków, głównie steroidów,
  • dalekowzroczność.

Zmętnienie soczewki powstaje w wyniku tworzenia się i osadzania depozytów białkowych na jej powierzchni oraz w obrębie jej części korowej i jądrowej. Od procesu tego nie jest również wolna torebka soczewki. W zależności od miejsca nasilonego odkładania się złogów można mieć do czynienia ze zróżnicowanymi zaburzeniami widzenia.

Leczenie zaćmy oka

Podstawowym leczeniem zaćmy oka jest oczywiście leczenie operacyjne. Obecnie stosowane metody mają na celu ograniczenie konieczności stosowania okularów po operacji, minimalną inwazyjność i jak najkrótszy czas rekonwalescencji. Podstawową metodą jest fakoemulsyfikacja falami dźwiękowymi ze wstawieniem sztucznej soczewki. Soczewka jest rozbijana za pomocą fal dźwiękowych, usuwana, a w jej miejsce umieszczana jest syntetyczna, specjalistyczna proteza.

Leczenie prywatne to koszt od 3 do 5 tysięcy złotych. Patrząc na możliwości wykonania zabiegu w ramach NFZ, należy dodać, iż istnieje specjalny ranking operacji zaćmy oka za granicą. W tymże przodują Czechy, gdzie zabieg można przeprowadzić na podstawie umów międzynarodowych, wynikających z obecności polski w UE. Operacja zaćmy za granicą jest opłacana z prywatnych środków, a następnie NFZ zwraca pieniądze na podstawie stosownych porozumień między stroną polską a czeską. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet niepłacenie za zabieg, wystarczy udać się do placówki i umówić się na zabieg. Może on być wyznaczony nawet za 2-3 tygodnie! Rozliczenia pomiędzy czeskim a polskim systemem zdrowotnym są realizowane wyłącznie na szczeblu administracyjnym. Leczenie zaćmy za granicą jest przeprowadzane w dobrych ośrodkach okulistycznych. Jedynym minusem jest nieposiadanie przez pacjentów dokumentacji medycznej z operacji i leczenia za granicą, co tym samym ogranicza możliwości terapii powikłań w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów.
Buty do tańca dla tancerza

Dowiedz się więcej na temat leczenia żółtej plamki na oku.
Naturalne witaminy dla dzieci – witaminy w tabletkach

1 komentarz do “Zaćma oka – ranking operacji za granicą – pomoc w wyborze miejsca leczenia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *