Przejdź do treści
Strona główna » Usługi » Kurs skiturowy dla początkujących

Kurs skiturowy dla początkujących

kurs skiturowy dla początkujących

Jeździsz na nartach i chcesz spróbować czegoś nowego? Lubisz piesze wędrówki górskie i wolisz spędzać czas z dala od tłumów? Skitouring jest dla Ciebie! Aby uprawiać skitouring nie trzeba latami robić formy, w tym sporcie każdy znajdzie coś dla siebie. Aby zacząć dobrze i czerpać przyjemność już od pierwszych chwil warto wybrać się na profesjonalny kurs. W ten sposób unikniesz wielu błędów początkujących i zdobędziesz solidną wiedzę nie tylko z zakresu obsługi nart, ale również jak stać się samodzielnym narciarzem skiturowym.

Gdzie zacząć kurs skiturowy?

Wybierz odpowiednie miejsce na pierwszą wycieczkę oraz dobrą szkołę skituringu. Ten sport może nie wydawać się ciężki na pierwszy rzut oka, ale jest spoko informacji oraz technik, które warto poznać pod okiem profesjonalistów.

Świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody ze skitouringiem są Beskidy. Są to góry o bardzo przyjaznej charakterystyce, w których nie występuje zagrożenie lawinowe, a jednocześnie oferujące dużą różnorodność terenu. W Beskidach, poza obszarami chronionymi, w zasadzie nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się. Pozostaje tylko znajomość terenu, ocena warunków śniegowych oraz odpowiednia ocena swoich umiejętności pod kątem wyboru trasy. Esencją skituringu jest swobodne wędrowanie po górach z elementami narciarstwa pozatrasowego.

Aby nauczyć się samodzielnie działać w górach i móc czerpać ze skitouringu najwięcej przyjemności, najlepiej jest trafić z odpowiednie ręce, gdzie instruktorzy pokażą nie tylko jak zapiąć narty i podchodzić po trasach, a nauczą planowania wycieczek, dobierania sprzętu, a także radzenia sobie w zróżnicowanym terenie zarówno na podejściu, jak i zjeździe. Nie trzeba mieć ponadprzeciętnej „formy” ani najwyższego poziomu zjazdowego, żeby móc uprawiać turystykę narciarską – to jest sport dla każdego, a poznanie odpowiednich technik pozwoli na samodzielnie działanie na miarę swoich potrzeb oraz możliwości.

Czym się kierować przy wyborze kursu skiturowego?

Przy wyborze szkolenia skiturowego, najlepiej kierować się takimi czynnikami jak kwalifikacje instruktorskie oraz doświadczenie górskie osób szkolących, a także ilością osób w grupach szkoleniowych. Wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa z doświadczeniem w górskim i skitourowym (np. PZN),  przewodnicy wysokogórscy (np. IVBV, PSPW) to ludzie, do których warto się udać na kurs skiturowy. Efektywność szkolenia spada znacznie w grupach powyżej 5 osób na jednego instruktora, dlatego warto pytać, jeszcze przed zapisaniem się, w ilu osobowych grupach odbywają się zajęcia.

Dla osób chcących przeżyć super wycieczkę, a przy okazji przejść kurs skiturowy dla początkujących, świetną propozycją jest wizyta w szkole skitouringu Freetours w Ustroniu. To grupa pasjonatów i profesjonalistów, która nie tylko szkoli, a przede wszystkim zaraża bakcylem skiturowym! W ofercie tej szkoły są kameralne kursy skiturowe w 4-osobywych grupach, w których trakcie uczestnicy dostają solidną porcję wiedzy na temat sprzętu, technik podejściowych i zjadowych, uczą się bazowych ewolucji skitourowych, a także zasad bezpiecznego działania w górach, w tym podstaw z planowania wycieczek. Szkolenie skiturowe trwa 4h, w tym czasie grupa podchodzi na Czantorię Wielką, a następnie zjeżdża.

Szkółka znajduje się u stóp Czantorii Wielkiej w Ustroniu, gdzie można dojechać samochodem i wygodnie zaparkować na prywatnym parkingu, autobusem lub Kolejami Śląskimi. Oprócz kursów skiturowych Freetours oferuje wycieczki z przewodnikiem oraz wypożyczenie sprzętu.  

1 komentarz do “Kurs skiturowy dla początkujących”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *