Każde stanowisko pracy, bez względu na jej rodzaj i miejsce, powinno być odpowiednio oświetlone. Dobre światło wpływa bowiem na komfort pracy, a co za tym idzie, poprawia jej wydajność i jakość. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jakie oświetlenie wewnętrzne wybrać do hal magazynowych lub produkcyjnych oraz czym się charakteryzuje oświetlenie przemysłowe.
Funkcje oświetlenia
Oświetlenie w miejscu pracy musi spełniać trzy zasadnicze funkcje, a mianowicie:
- zapewnić odpowiednie warunki oświetleniowe do wykonywanej pracy,
- zagwarantować bezpieczeństwo osobom przebywającym w pomieszczeniu,
- stworzyć właściwe otoczenie świetlne.
Aby spełnione zostały najważniejsze warunki ułatwiające pracownikowi bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków oraz dające możliwość szybkiego spostrzegania i rozróżniania szczegółów bez zmęczenia wzroku, wymagane jest przestrzeganie pewnych kryteriów dotyczących oświetlenia stanowiska pracy. Należą do nich:
- natężenie dobrane odpowiednio do rodzaju pracy,
- równomierne oświetlenie płaszczyzny roboczej,
- brak czynników uciążliwych dla wzroku.
Rodzaje oświetlenia
Podstawowe rodzaje oświetlenia to:
- ogólne, czyli równomierne dla całego pomieszczenia, które jest bardzo korzystne dla wzroku, jednak mało ekonomiczne;
- miejscowe, skierowane na przedmiot pracy wzrokowej;
- złożone, czyli kombinacja oświetlenia ogólnego i miejscowego.
Oświetlenie przemysłowe
Jeżeli chodzi o oświetlenie dużych powierzchni, na przykład hal magazynowych lub produkcyjnych, trzeba niestety przyznać, że często pochłaniają one duże koszty. Jest tak dlatego, że są to budynki o większych powierzchniach, w których praca trwa najczęściej przez całą dobę. Dlatego też wybierając produkty przeznaczone na oświetlenie przemysłowe, warto zdecydować się na te, które sprawdzą się najlepiej w oświetleniu hali.
- Oświetlenie wykonane w technologii LED wybierane jest w przemyśle najczęściej ze względu na liczne zalety. Najważniejsze z nich to duża wydajność, połączona z jednoczesnym niskim poborem energii (dla porównania jarzeniówki potrzebują znacznie więcej energii, by zapewnić podobną ilość światła). Dodatkowo urządzenia LED należą do najbardziej ekologicznych. A co więcej, nie emitują ciepła, co przyczynia się do o wiele dłuższej ich żywotności. Ma to również duże znaczenie, gdy oświetlenie przemysłowe dotyczy hal magazynowych z towarami, dla których ciepło nie jest wskazane. Natomiast długa żywotność urządzeń LED sprawia, że jest mniej odpadów związanych z przepalonymi lampami, a nawet gdy się już pojawią, są bardziej przyjazne dla środowiska od chociażby lamp neonowych. Warto też dodać, że technologia LED w przemyśle może być łączona z inteligentnymi systemami zarządzania, co między innymi umożliwia zdalne kierowanie instalacją oświetleniową.
- Lampy fluorescencyjne czyli świetlówki – oświetlenie przemysłowe to również lampy fluorescencyjne, które są bardzo popularne na rynku. Najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie mają za zadanie świecić bez wyłączania przez dłuższy czas. Tylko wtedy można liczyć na maksymalne zmniejszenie poboru energii i wydłużenie trwałości świetlówek. One również wytwarzają mniej ciepła podczas produkcji światła, więc wolniej ulegają zużyciu.
- Lampy metahalogenkowe – to rodzaj lamp wyładowczych, o wiele bardziej wydajnych niż halogenowe. Zapewniają o wiele większą ilość światła przy jednoczesnym zużyciu znacznie mniejszej ilości energii. Dlatego lampy takie stosowane są nie tylko jako główne źródło światła, ale również jako elementy opraw kierunkowych.
Niezależnie od sytuacji gdzie znajduje się oświetlenie – musi byc odpowiednio umieszczone. Oświetlenie na obiektach sportowych bądź oświetlenie parkowe jest istotne dla osób przebywających tam. Nawet z punkt widzenia bezpieczeństwa jest to istotne.
Szanowni Państwo, na dzisiaj wybrana arcyciekawa lektura