Uprawnienia SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) są pożądane na polskim i unijnym rynku pracy. Wykwalifikowany elektryk bez problemu znajdzie stałą pracę, może liczyć także na godziwe wynagrodzenie, stałą umowę. Co ciekawe, zdobyć uprawnienia może prawie każdy. Konieczne jest zdanie egzaminu, nie ma wymogu wykształcenia, czy stażu pracy. Podpowiemy, jak zostać elektrykiem i zyskać bardzo intratne zajęcie.
Zawód z potencjałem
Elektryków ciągle brakuje, fachowcy mogą przebierać w krajowych i zagranicznych ofertach pracy. Warunkiem zdobycia uprawnień elektrycznych SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) jest zdanie egzaminu. Pracodawcy potrzebują specjalistów, praktyków, którzy mają odpowiednie papiery. Do egzaminu może przystąpić prawie każdy:
- wymagana jest pełnoletniość,
- podstawowe wykształcenie.
Wymagania są minimalne, ale podczas egzaminu trzeba wykazać się konkretną wiedzą. Bardzo dobrym przygotowaniem lub pomocą w utrwaleniu wiedzy są specjalistyczne kursy. Wiele firm prowadzi zajęcia, w dobie pandemii rozpowszechniły się także szkolenia online. Taka forma jest bardzo wygodna, ponieważ pozwala na naukę w dowolnym czasie, bez konieczności zwalniania się z pracy, zmniejsza koszty związane m.in. z dojazdem.
Rodzaje uprawnień SEP
Warunkiem zdobycia kwalifikacji elektryka jest uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Można starać się o uprawnienia:
- SEP G1 – pozwalają na zajmowanie się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
Stowarzyszenia Elektryków Polskich organizuje także egzaminy, które pozwalają na uzyskanie uprawnień, które:
- SEP G2 (cieplnych) – uprawniają do zajmowania się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci energetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz inne urządzenia energetyczne.
- SEP G3 (gazowych) – umożliwiają zajmowanie się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających przetwarzających, przesyłających, magazynujących i zużywających paliwa gazowe.
Uprawnienia SEP G1 są najpopularniejsze i najczęściej pojawiają się w ofertach pracy. Takie kwalifikacje wymagane są na wielu stanowiskach w różnych branżach. Kurs elektryka przygotowujący do uprawnień SEP G1 trwa kilka godzin, może odbyć się stacjonarnie lub za pomocą Internetu. Szkolenie pozwala na błyskawiczne poprawienie swojej sytuacji na rynku pracy, podnosi atrakcyjność pracownika, który może liczyć na zajęcie. Kurs elektryka to bardzo dobry wybór.
Dowiedz się więcej o przedłużeniu uprawnień SEP.
Polecam ten tekst każdemu, kto chce pogłębić swoje rozumienie świata.