Rodzice lub dziadkowie nie dają sobie rady z trudami codziennego życia? Jednym z najlepszych rozwiązań dla seniora jest przeprowadzka do domu opieki. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, jeżeli ten nie wyraża zgody na przeprowadzkę. Czy można działać wbrew jego woli, czyli umieścić w domu opieki bez zgody? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Niedołężność i starość nie są podstawą do umieszczenia w domu opieki bez zgody
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać to, że fakt nieradzenia sobie z codziennymi wyzwaniami przez seniora nie może być uzasadnieniem, wysłania go do domu opieki bez jego zgody. Nawet jeżeli w odczuciu rodziny stanowi on zagrożenie dla siebie lub otoczenia. Zgodnie z polskim porządkiem prawnym umieszczenie w domu opieki bez zgody, jest możliwe wyłącznie w przypadku osób ubezwłasnowolnionych. W przeciwnym wypadku senior musi podpisać odpowiednią zgodę. Co, więcej w przypadku zmiany zdania ma on prawo opuszczenia ośrodka.
Ubezwłasnowolnienie seniora nie jest szybkie
Wiemy już, że dom opieki bez zgody nie może być zastosowany w odniesieniu do osób zachowujących zdolność do czynności prawnych. Jedynym sposobem na zmuszenie do przeprowadzki jest uzyskanie orzeczenia Sądu Opiekuńczego. Należy jednak pamiętać, że często jest to trudniejsze, niż sądzą członkowie rodziny. Z jakiego powodu? Starość nie jest podstawą do umieszczenia w domu opieki bez zgody seniora. Co więcej wiek nie jest również żadnym argumentem w rozprawie o jego ubezwłasnowolnienie! Pod uwagę bierze się nie metrykę, a obiektywne fakty dotyczące jego stanu zdrowia i zdolności do decydowania o sobie. Warto też zwrócić uwagę, że sytuacja wygląda tak samo w przypadku seniorów, którzy nie są w stanie samodzielnie podjąć decyzji o przeprowadzce. Umieszczenie w domu opieki bez zgody w tym wypadku także wymaga odpowiedniego orzeczenia Sądu Opiekuńczego.
Dom opieki bez zgody – ile trwa proces ubezwłasnowolnienia?
Niestety długo. Osoby opiekujące się seniorem muszą się liczyć z tym, że proces będzie trwał od 6 do nawet 12 miesięcy. Nawet jeżeli, obiektywnie osoba powinna być, dla swojego dobra, ubezwłasnowolniona. Jedynym sposobem na skrócenie tego czasu jest powiadomienie prokuratury. Może ona doprowadzić do wszczęcia sprawy z urzędu, co powinno przyśpieszyć jej przebieg.
Warto pamiętać, że:
- nie można umieścić seniora w domu opieki bez zgody, jeżeli nie jest on ubezwłasnowolniony. Niezależnie od jego stanu faktycznego,
- starość oraz niedołęstwo wcale nie stanowią podstawy do ubezwłasnowolnienia,
- proces o ubezwłasnowolnienie może być krótszy, jeżeli zostanie wszczęty przez prokuraturę.
Bardzo często to właśnie np. warszawski dom opieki jest właściwym miejscem dla osoby w podeszłym wieku, która już sobie nie radzi, a rodzina nie jest w stanie zapewnić jej należytej opieki. Sprawdzona placówka zapewnia fachową pomoc w życiu codziennym, opiekę medyczną, farmaceutyczną, rehabilitację, a także miłą i rodzinną atmosferę.
Zobacz także jakie pomysły na prezent dla seniora będą najlepsze.
Każdy, kto ceni sobie oryginalne i głębokie treści, powinien to przeczytać.